For 1:2:4 Mix Ratio

1m3 of wet concrete assuming that total dry volume of material required = 1.54m3

1 + 2 + 4 = 7

cement: 1/7 x 1.54 = 0.22m3

fine agg: 2/7 x 1.54 = 0.44m3

coarse agg: 4/7 x 1.54 = 0.88m3

For batch mix of 240 moulds/pieces of 0.0034m3 cube (ie 0.15 x 0.15 x 0.15 = 0.0034m3)

Total volume for 240 moulds/pieces = 240 x 0.0034 = 0.816m3

Total volume of cement in the 240 moulds/pieces = 0.22 x0.816 = 0.17951999999999999m3

Total volume of fine agg in the 240 moulds/pieces = 0.44 x0.816 = 0.35903999999999997m3

Total volume of coarse agg in the 240 moulds/pieces = 0.88 x0.816= 0.7180799999999999m3

Replacement of coarse aggregate with Expanded Polystyrene concrete for240 moulds/pieces

10 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.9 =0.646272m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.1 =0.071808m3

20 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.8 =0.574464m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.2 =0.143616m3

30 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.7 =0.5026559999999999m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.3 =0.21542399999999998m3

40 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.6 =0.43084799999999995m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.4 =0.287232m3

50 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.5 =0.35903999999999997m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.5 =0.35903999999999997m3

60 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.4 =0.287232m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.6 =0.43084799999999995m3

70 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.3 =0.21542399999999998m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.7 =0.5026559999999999m3

80 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.2 =0.143616m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.8 =0.574464m3

90 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0.1 =0.071808m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 0.9 =0.646272m3

100 replacement of coarse agg.

volume of coarse agg. = 0.7180799999999999 x 0 =0m3

volume of EPS = 0.7180799999999999 x 1 =0.7180799999999999m3

Quantity/volume of cement, fine agg., coarse agg. for 240 cubes

cement: 0.17951999999999999/0.035 = 5.129142857142856 bags of cement

fine agg = 0.35903999999999997/0.035 = 10.258285714285712 bags of fine aggregate (sand)

coarse agg before replacement = 0.7180799999999999/0.035 = 20.516571428571424 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 10 replacement = 0.646272/0.035 = 18.464914285714283 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 20 replacement = 0.574464/0.035 = 16.41325714285714 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 30 replacement = 0.5026559999999999/0.035 = 14.361599999999996 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 40 replacement = 0.43084799999999995/0.035 = 12.309942857142854 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 50 replacement = 0.35903999999999997/0.035 = 10.258285714285712 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 60 replacement = 0.287232/0.035 = 8.20662857142857 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 70 replacement = 0.21542399999999998/0.035 = 6.154971428571427 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 80 replacement = 0.143616/0.035 = 4.103314285714285 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 90 replacement = 0.071808/0.035 = 2.0516571428571426 bags of coarse aggregate (gravel)

coarse agg after 100 replacement = 0/0.035 = 0 bags of coarse aggregate (gravel)

Water Quantity

At 0.4 W/C ratio

water = 0.4 x cement

water = 0.4 x 0.17951999999999999m3

= 0.071808

Water in ltr: 71.80799999999999 litre

At 0.45 W/C ratio

water = 0.45 x cement

water = 0.45 x 0.17951999999999999m3

= 0.080784

Water in ltr: 80.78399999999999 litre

At 0.5 W/C ratio

water = 0.5 x cement

water = 0.5 x 0.17951999999999999m3

= 0.08975999999999999

Water in ltr: 89.75999999999999 litre

At 0.55 W/C ratio

water = 0.55 x cement

water = 0.55 x 0.17951999999999999m3

= 0.098736

Water in ltr: 98.736 litre

At 0.6 W/C ratio

water = 0.6 x cement

water = 0.6 x 0.17951999999999999m3

= 0.10771199999999999

Water in ltr: 107.71199999999999 litre

At 0.65 W/C ratio

water = 0.65 x cement

water = 0.65 x 0.17951999999999999m3

= 0.116688

Water in ltr: 116.688 litre

At 0.7 W/C ratio

water = 0.7 x cement

water = 0.7 x 0.17951999999999999m3

= 0.12566399999999997

Water in ltr: 125.66399999999997 litre

At 0.75 W/C ratio

water = 0.75 x cement

water = 0.75 x 0.17951999999999999m3

= 0.13463999999999998

Water in ltr: 134.64 litre

At 0.8 W/C ratio

water = 0.8 x cement

water = 0.8 x 0.17951999999999999m3

= 0.143616

Water in ltr: 143.61599999999999 litre

At 0.85 W/C ratio

water = 0.85 x cement

water = 0.85 x 0.17951999999999999m3

= 0.15259199999999998

Water in ltr: 152.59199999999998 litre

At 0.9 W/C ratio

water = 0.9 x cement

water = 0.9 x 0.17951999999999999m3

= 0.161568

Water in ltr: 161.56799999999998 litre

At 0.95 W/C ratio

water = 0.95 x cement

water = 0.95 x 0.17951999999999999m3

= 0.17054399999999997

Water in ltr: 170.54399999999998 litre